Cena alkoholu. Kalkuluj żeby zarabiać
Kalkuluj żeby zarabiać. Kalkulator gastronomiczny i jego możliwości.
Pandemia spowodowała ogromne spustoszenia w sektorze HORECA. Nie chcę tu wchodzić w szczegóły całej branży gastronomicznej a jedynie skupić się na na powrocie do normalności. Tym powrotem jest między innymi przygotowanie do sprzedaży po ponownym otwarciu lokali.
Badania jakie przeprowadził Nielsen w sektorze detalicznym sprzedaży alkoholu, wskazują, że mimo tendencji spadkowej, wzrosła sprzedaż wartościowa alkoholi droższych. Oznacza to, że wypijaliśmy mniej alkoholu ale raczyliśmy się trunkami droższymi.
Wspominam o tym dlatego, ponieważ bardzo ważnym elementem związanym z ponownym otwarciem lokalu, jest rzetelne przygotowanie receptur. Nie tylko tych dla dań wychodzących z kuchni ale receptur z oferty wychodzącej z naszego baru, takie jak koktajle, drinki, lemoniady itd.
O tym jak ważne jest obliczanie kosztów surowca i cen sprzedaży rozmawiam z Szymonem Czerwińskim.
Całe spotkanie możesz zobaczyć klikajc TU
Dlaczego to ważny element naszej oferty? Rozpoczyna się już sezon letni. W lokalach pojawi się wielokrotnie więcej gości, warto więc zapanować nad kartą i ustawić ofertę w ten sposób aby jak najwięcej na niej zarobić.Posiadając rozpisane i skalkulowane receptury, zaplanujesz logistykę dostaw oraz zatowarowanie magazynu. Dowiesz się również ile zarabiasz na poszczególnych produktach. Posiadając takie dane możesz skonstruować ofertę sprzedaży na każdą porę dnia a także zaplanować upselling. Każdą porę dnia zapytacie? Tak. Inny asortyment karty barowej będzie sprzedawał się się za dnia, wieczora a inny w weekend.
Kalkuluj żeby zarabiać! Znając Beverage Cost produktów możesz np. na weekend zaplanować inna kartę na której widnieć będą w większości produkty na których zarabiasz najlepiej. Ale jak stworzyć dobrą recepturę? Przykład poniżej pokazuje nam kalkulator w którym możesz dobrać poszczególne składniki receptury, określić ich wagę lub miarę.
Tym samym dowiesz się jaka jest wartość surowców stworzonej receptury. Posiadając te informacje możesz skorzystać również z możliwości obliczenia BC lub ceny sprzedaży. Najważniejszą możliwością kalkulatora gastronomicznego jest to, że możemy na bieżąco, podmieniać wartości naszych składników aby uzyskać satysfakcjonującą nas cenę sprzedaży lub BC. O obliczaniu cen sprzedaży pisałem w artykule “Jak obliczyć cenę sprzedaży kawy?”
Pamiętasz wzór na obliczanie Beverage Cost?