fbpx

Kalkulator dań na wynos

Kalkulator dań na wynos

Kolejna odsłona popularnego kalkulatora gastronomicznego do obliczania dań na wynos. Mimo prostoty narzędzia, kalkulator uwzględnia nie tylko podstawowe obliczenia Food Cost i ceny sprzedaży, ale również koszty dodatkowe. Kalkulator zawiera również opcje obliczania kosztów w skali miesiąca lub roku, tak aby móc  sprawdzić zakres wartości kosztów, które nie zawsze uwzględniamy w kalkulacji ceny.

32

Dane zawarte w kalkulatorze

Kalkulator stworzony został z myślą o przejrzystej kalkulacji dania i wyciągnięcia jak największej ilości informacji finansowej. Dlaczego? Po to aby móc podjąć właściwą decyzję przy ustalaniu ceny sprzedaży. Food Cost to nie jest jedynym wyznacznikiem przy wycenie dania. Koszty to bardzo ważny aspekt, który należy rozważyc przy kalkulacji  cen. Im więcej informcji na temat składowych dania tym bardziej precyzyjną cenę obliczymy.

Możesz doliczyć koszty do ceny dania lub pokrywać je z wygenerowanego zysku ale zawsze warto wiedzieć  z jakimi wartościami mamy do czynienia.

Kalkulator ten umożliwia obliczenie wartości kosztów dodatkowych takich jak:

1. opakowania jednorazowe

2. dodatki typu: sztućce jednorazowe, serwetki, sosy itp

3. koszty personelu

4. koszty wynajmu urządzeń, sali, itp

5. koszty dodatkowych usług

6. koszty prowizji: np pyszne.pl

7. koszty dowozu: pracownik, pojazd, paliwo

8. oraz wszystkie inne, które są kosztem bezpośrednim  lub pośrednim związanym z produkcją dania

9. dodatkowo, można obliczyć wartość kosztów dodatkowych w skali miesiąca i roku

Kalkulator jest wstepem do świata finansów w gastronomii: prowadzenia gospodarki magazynowej, inwentaryzacji, raportowania i zestawień zysków i start. Ale to dobry i szybki  początek aby solidnie obliczyć cenę i zacząć zarabiać.

Jak to działa?

Uzupełniasz tylko białe pola: nazwę dania, ilość wyprodukowanych porcji , stawka VAT oraz cnę sprzedaży netto.

W dolnej części wpisujesz informacje dotyczące składników dania, które podzielone są na główne i dodatkowe.

Tabela z kosztami  podzielona jest na dwie części:

1. Koszty , które automatycznie doliczone zostaną do kalkulacji dania

2. Koszty tylko do podglądu, które nie są doliczane do ceny sprzedaży. Opcja ta jest stworzona do tego aby nie zapomnieć o składnikach które sprzedajemy wraz z daniem a są jednocześnie bezzwrotnym kosztem który ponosimy a raczej pokrywamy go z wyprodukowanego zysku. Często jest tak, że restauratorzy nie zdają sobie sprawy jak wysokie koszty ponoszą. W tej opcji również można dodać wszystkiego  rodzaju koszty, które mogą mieć wpływ na cenę sprzedaży: personel, media, wypożyczania itp. 

Kalkulator jest narzędziem ułatwiającym obliczenia ceny sprzedaży.Na decyzję o ostatecznej cenie powinny mieć również takie wskaźniki jak: sezon, konkurencja, lokalizacja, pogoda, koszty stałe itd

Czerwone wypełnienie pojawia się gdy zachodzi negatywna kalkulacja. Np. Koszty dodatkowe są wyższe niż koszty surowca.             Należy sprawdzić wartość “ilość porcji” lub “cenę sprzedaży netto”

 

kalkulator dań na wynos